På musiken fick vi sjunga ”strövtåg i hembygden”. Gustaf Fröding har skrivit texten. Vi sjöng i kör.

 

Igår skrev vi berättelser om två hundar som försvann.Vi har läst                     en berättelse om Piffy och Black och sedan skulle alla göra en                      egen fortsättning.

På träslöjden använder vi olika verktyg. T.ex fil, vinkeljärn och                        såg. På syslöjden tränar vi på att sy på symaskin.Det är svårt                        ibland och lätt ibland. Vi fick välja tyg själva och sy på                                   symaskin. Vi får lära oss att stryka också. Vi ska göra                                  slöjdpåsar som vi ska ha kvar ända till vi börjar Ferlinskolan.

På badet fick vi simma flera längder bröstsim och ryggsim med platta och utan. Många fick lära sig att dyka när vi hade fritt.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *